Historyczne gry bitewne

forum bitewnych gier historycznych (Mein Panzer, Blitzkrieg Commander, Micro Armour, American Battlelines itp. itd.)

Historyczne gry bitewne

Postprzez laurentius » 9 kwi 2007, o 15:43

Hmm... WMA na pewno. Oprócz tego Mein Panzer, BC itp. Jeśli chodzi o skalę 28mm to niestety nie jestem w stanie powiedziec... :) Może Czarny coś wie w tym temacie...
"...nie gram już z tymi lasami..." JakubT
"...tego jeszcze nie ma w Twojej wersji..." TaTaR testujący swoją grę z maciakiem

Obrazek
laurentius
general of army
general of army

Historyczne gry bitewne

Postprzez Vilk » 9 kwi 2007, o 18:08

Cześć Tomek

Ja zamierzam pobawić się w coś starożytnego. Żaden z systemów, z którymi się zetknąłem mnie nie olśniewa, ale prędzej byłby to Warmaster Ancients niż DBA. Nie znam Classical Hack. Czy coś jeszcze jest obecne w Polsce z tego okresu?

Miałem przygodę z Foundry (średniowiecze, okres Wojny Dwóch Róż), ale dawno temu.

W grę wchodzi też Mein Panzer. Zaczynam właśnie grać. Blitzkrieg Commander raczej nie (zbyt uproszczony), podobnie Cold War Commander, ale kto wie? Może się skuszę do pogrania.
"Zjeżdżaj z drogi, ty gnojku!" - adm. Andrew B. Cunningham z pokładu "Warspite" do dowódcy HMS "Griffin", będącego na linii strzału
Vilk
private
private

Historyczne gry bitewne

Postprzez Vilk » 9 kwi 2007, o 19:46

Celowo nie wspominałem o Warhammerze Ancient Battles. Pograłem trochę w zwykłego Battla i jak dla mnie brakuje mu przestrzenności, rozmachu, wrażenia mas wojska staczających bitwę, ażeby móc nazwać go systemem bitewnym. To raczej potyczka.

Po wystawieniu regimentów, machin i bohaterów większość spraw już jest jasna. Kto będzie z kim walczył, kto kogo przepchnie, którędy pójdą wojska. Nie ma czegoś takiego jak linia bojowa, nie ma manewru, oskrzydlenia, wprowadzania odwodów. Owszem, kostki mogą spowodować, że nasze wstępne oceny się nie sprawdzą, ale założenie gry i ogólne wrażenie nie zmienia się.

Nie mówię przez to, że WFB jest systemem złym, tylko nie daje mi obrazu pola bitwy, który lepiej wygląda w Warmasterze.

Co do figurek, to niewątpliwie masz rację. Cenowo wychodzi śmiesznie mało, a taka np. Zvezda zyskała na jakości w ostatnich czasach.

W Warmastera Ancients gra się zazwyczaj 10 mm metalowymi figurkami. Najczęściej firm: Magister Militum i Old Glory. Nie wiem, która robi lepsze, cenowo chyba lepiej wypada MM i to chyba oni pakują swoje figurki właśnie pod Warmastera (całe oddziały z commandami). Owszem, modele są dużo mniejsze, nie mają tylu szczegółów, co 1/72, ale świetnie nadają się do odgrywania dużych bitew.

http://www.wargamer.pl/index.php?catId=422

Byłem na warszawskim turnieju WA 30 marca (właśnie w Wargamerze) i taka miniaturowa, pomalowana armia Sassanidów, czy macedońskich sarissoforoi zrobiły na mnie duże wrażenie.
"Zjeżdżaj z drogi, ty gnojku!" - adm. Andrew B. Cunningham z pokładu "Warspite" do dowódcy HMS "Griffin", będącego na linii strzału
Vilk
private
private

Historyczne gry bitewne

Postprzez Bogusław » 10 kwi 2007, o 06:19

Old Glory zdecydowanie nie pakuje oddziałów pod Warmastera Ancients.
Pendraken ma przygotowane armie po 1000 do WMA:

http://pendraken.co.uk/sub%20page/WMA.htm

WMA jest specyficzny, najlepiej spróbować czy taki system będzie odpowiadał. Jak nikogo nie znajdziesz z armią, zrób sobie żetony i pograj nimi ( większość graczy w Warmastera ( fantasy ) tak robi przymieżając się do nowych armii).

10mm nie jest takie złe, nie trzeba być mistrzem pędzla. Mam sporo figurek 10mm do Wietnamu, a znajomy grywa w tej skali w Flames of War.
S.O.T.C.W. member
TMP Supporting Member
Mój wargamingowy blog
Wargaming na Forum Strategie
Bogusław
private
private

Historyczne gry bitewne

Postprzez laurentius » 10 kwi 2007, o 08:25

Tomek napisał(a):Zaletą jest też, że w to się gra figurkami 1/72

Nie bardzo wiem o jaką grę tu chodzi. O ile wiem w Warhammer Historical gra się figurkami 28mm - takimi jak w zwykłego Warhammera. A 1/72 to skala 20mm.

Vilk napisał(a):Blitzkrieg Commander raczej nie (zbyt uproszczony)

BC w porównaniu z WMA jest szczytem komplikacji ;)
"...tego jeszcze nie ma w Twojej wersji..." TaTaR testujący swoją grę z maciakiem

Obrazek
laurentius
general of army
general of army

Historyczne gry bitewne

Postprzez Vilk » 10 kwi 2007, o 08:31

laurentius napisał(a):BC w porównaniu z WMA jest szczytem komplikacji ;)

Wiedziałem, że będziecie mnie łapać za słowa :P Dlatego też napisałem wcześniej, że żaden z systemów "starożytnych" mnie nie olśniewa i chodzi też m.in. o te uproszczenia. Tym niemniej chciałbym pobawić się w starożytność przy pomocy tego, co jest dostępne na rynku. W II WŚ mam lepszy wybór i dlatego wolę MP od BC.

Pendraken wychodzi najtaniej spośród wymienianych tu 10 mm figurek różnych firm. Nie widziałem ich modeli i nie mogę powiedzieć nic o jakości. Za to argumentem przeciw jest mała, jak na razie liczba armii, jeżeli chodzi o starożytność.

Grałbym najchętniej jakimś Rzymem (republika, cesarstwo) lub Bizancjum (V - VI wiek).

Też nie jestem malarskim wirtuozem, ale wszystko da się zrobić, a nie samo malowanie jest tu najważniejsze.

Orientacyjnie:
Koszt armii do WA bazując na figurkach OG i MM wyniesie jakieś 350 - 400 zł i będzie tego 1000 - 1300 pkt. To już ładne starcie.
Vilk
private
private

Historyczne gry bitewne

Postprzez laurentius » 10 kwi 2007, o 08:44

Muszę powiedzieć, że jeśli chodzi o Antyk to nie ma dobrego systemu bitewnego który skłoniłby mnie do wydania pieniędzy. Wolałbym za tę kasę kupić 2 planszówki, które dają z gry nieporównywalnie większą przyjemność niż te dostępne systemy.

Obrazek
laurentius
general of army
general of army

Historyczne gry bitewne

Postprzez Vilk » 10 kwi 2007, o 09:04

Pozostaje nam więc spotkać się któregoś razu i pogadać osobiście. Coś na pewno ustalimy i pogramy :)
Vilk
private
private

Historyczne gry bitewne

Postprzez Bogusław » 10 kwi 2007, o 09:57

W Warhammera Ancient Battles ( zwanego również Historical ) można grać również 20mm i 15mm a pewnei i 54mm jak się któs uprze :).
We Wrocławskiej Pracowni sporo osób grywa w WABa właśnie plastikami Zvezdy/Italeri.
S.O.T.C.W. member
TMP Supporting Member
Mój wargamingowy blog
Wargaming na Forum Strategie
Bogusław
private
private

Historyczne gry bitewne

Postprzez Vilk » 10 kwi 2007, o 19:03

Przyjadę do Krakowa w piątek i posiedzę przez 2 tygodnie, a tak na dobre przeniosę się gdzieś w czerwcu/lipcu.
Vilk
private
private

Następna strona

Powrót do Historyczne Gry Bitewne