De Bellis Antiquitatis (DBA)

forum bitewnych gier historycznych (Mein Panzer, Blitzkrieg Commander, Micro Armour, American Battlelines itp. itd.)

De Bellis Antiquitatis (DBA)

Postprzez MichałeK » 28 wrz 2008, o 15:03

Hej
właśnie zamówiłem armie do tego systemu, może kogoś zainteresuje grą-tylko i wyłącznie pomalowaną armią za około 70-100zł(całość :) ) to zachęcam.
W grze jest kilkaset armii co wraz z podarmiami daje nam wybór około pół tysiąca rożnych wojsk.
Posiadamy sztywnie określone rozpiski, nie da sie wystawić samych słoni grając Kartaginą, armie mają ściśle historyczny skład, co powinno dodać uroku :]
Tak więc jeśli ktoś szuka gry z ciekawym fluffem jaki zapewnia nam sama Historia, chce jednocześnie grać full pomalowaną armią, zatroszczyć się o obóz dla niej to zapraszam do dyskusji. :)
Ostatnio edytowano 1 lis 2008, o 13:14 przez Anonymous, łącznie edytowano 1 raz
MichałeK
corporal
corporal

Odp: De Belli Antiquitatis (DBA)

Postprzez mdzi1 » 28 wrz 2008, o 15:32

Podobają mi się cudownie proste założenia tego systemu.Jak się przekonałem, figurki w skali 15 mm potrafią się prezentować znakomicie. Niewielka liczba elementów gry zachęca do pomalowania armii , przy tym kupno całej armii w jednym pudełku za 100-120 zł robi wrażenie. Mam też odczucie, że to będzie ciekawa gra turniejowa.
Zakupiłem armię Kartaginy i powalczę Hannibalem.
Hannibal ante portas!  ;D
Ostatnio edytowano 28 wrz 2008, o 19:44 przez mdzi1, łącznie edytowano 1 raz
mdzi1
master sergeant
master sergeant

Postprzez TaTaR » 29 wrz 2008, o 08:00

Kto to produkuje? Jakiś link do strony producenta?
Czy mozna grać przeciw sobie armiami z różnych okresów? np krzyzacy i ateńczycy.
Kto to w Polsce sprowadza?
Czy zasady i army listy są dostępne gdzieś do przejrzenia?
Czy jest jakaś armia oparta na lekkiej kawalerii + łucznikach konnych?
TaTaR
sergeant
sergeant

Postprzez mdzi1 » 29 wrz 2008, o 08:35

Stąd pobierz Unnoficial Guide to DBA.
http://www.fanaticus.org/DBA/index.html
Na stronie Fanaticusa są też listy armii wraz ze wszystkimi przeciwnikami.
Tu poczytasz o systemie na polskiej stronie-recenzja, raporty bitewne , własne armie graczy.
http://www.zgielk.pl/
Gotowe zestawy oraz pojedyncze oddziały są na Wargamerze do kupienia. Figurki produkuje Corvus Belli, Xyston, Essex, Chariot(Magister Militium) . Ze swojej strony oczywiście zachęcam do kupna jakiegoś z dozwolonych przeciwników dla Późnej Kartaginy i Republikańskiego Rzymu np. Numidyjczyków,Późnych Libijczyków ,Galów, Celtoiberów, Syrakuzańczyków.  ;) Powinno się wystawiać dozwolonych w systemie przeciwników, ale armii jest od groma i nie są drogie. Można kupić dwie(rywali) i wtedy nie ma problemu, że przeciwnik ma z innego okresu historycznego  ;D. Po prostu przynosisz obie swoje i gramy.
Ostatnio edytowano 29 wrz 2008, o 08:41 przez mdzi1, łącznie edytowano 1 raz
mdzi1
master sergeant
master sergeant

Postprzez MiSiO » 29 wrz 2008, o 11:13

Kto to produkuje? Jakiś link do strony producenta?
Czy mozna grać przeciw sobie armiami z różnych okresów? np krzyzacy i ateńczycy.
Kto to w Polsce sprowadza?
Czy zasady i army listy są dostępne gdzieś do przejrzenia?
Czy jest jakaś armia oparta na lekkiej kawalerii + łucznikach konnych?

1. Nie ma jednego producenta i to jest wielka zaleta. Kilkadziesiąt firm produkuje modele. Oto lista tych, z których zamawiałem i mogę polecić:

Kurashan Miniatures
http://khurasanminiatures.tripod.com/
Essex Miniatures
http://essexminiatures.co.uk/frames15mmcont.html
Museum Miniatures
http://www.museumminiatures.co.uk/pages/index.htm
Outpost Wargame Services
http://www.outpostwargameservices.co.uk/
Old GLory 15's
http://oldglory15s.com/catalog/index.php
Mirliton SG
http://mirliton.it/
Magister Militum(Chariot Miniatures)
http://www.magistermilitum.com/default.asp
Corvus Belli
http://www.corvusbelli.com/

2. Można grać w dowolnej konfiguracji. Jednak każda armia ma podaną listę historycznych przeciwników. Zwykle takie historyczne pary są bardzo wyważone. Oczywiście na turniejach typu OPEN gra się ahistorycznie i jest to mechanicznie jak najbardziej możliwe, a czasem i bardzo ciekawe.

3. Trochę modeli można kupić w Wargamer'rze ale najlepiej zamawiać samemu.

4. Listy armii są tylko w podręczniku... który kosztuje 5 funtów :) Jest ich zresztą 310 (nie licząc podokresów), więc najlepiej wybrać sobie okres i armię a potem sprawdzać jej skład, bo w drugą stronę możemy być trochę onieśmieleni ilością możliwości (a jeśli mamy nawet 2 armie o bardzo podobnym składzie to jej lokalizacja geograficzna determinuje zwykle zdecydowanie różnych przeciwników).

5. :D Jakby to powiedzieć... od Mongołów, Scytów, Hunów, Pieczyngów, Bułgarów, Avarów, Turków Seldżuckich, Środkowoazjatyckich, Mameluków, Fatymidów, Otomanów... takich armii jest ze 40 na pewno.
MiSiO
private
private

Postprzez MichałeK » 5 paź 2008, o 15:16

ZAKUPIŁEM ARMIE :]

zakupiłem pudełko zawierające kompletną armie, zestaw podstawek, aby wystarczyło na modele oraz obóz, dodatkowo 2 blistery figurek które poustawiam w moim obozie :]
wraz z wysyłką z UK wyszło mnie 85zł!!!!
do armii nigdy więcej nie będę nic potrzebował, jest w pełni kompletna, zaraz po otrzymaniu paki zabieram się za malowanie :]
MichałeK
corporal
corporal

Postprzez mdzi1 » 5 paź 2008, o 16:13

I bardzo dobrze!
Mam nadzieję,że malowanie pójdzie nam sprawnie i wkrótce zawitamy do klubu z w pełni pomalowanymi armiami na pierwszą rozgrywkę.  :)
Słonie ,świeżo importowane z Afryki, mają ochotę na tratowanie małych czerwonych rzymskich legionistów  ;D
mdzi1
master sergeant
master sergeant

Postprzez MiSiO » 5 paź 2008, o 18:15

Niech się manipuły cieszą, że to nie słonie indyjskie, a małe afrykańskie słonie leśne :P

Samo malowanie to kolejny plus dla systemu. Relatywnie niewiele modeli można pomalować bardzo szybko i cieszyć się grą.
Ostatnio edytowano 5 paź 2008, o 18:20 przez MiSiO, łącznie edytowano 1 raz
MiSiO
private
private

Postprzez mdzi1 » 7 paź 2008, o 18:25

Mam swoja armię!  :D Biorę się za malowanie słoni i wkrótce pochwalę się pierwszym gotowym elementem armii Kartaginy.
mdzi1
master sergeant
master sergeant

Postprzez MiSiO » 7 paź 2008, o 19:17

Jakie wrażenia z pierwszego kontaktu z własnymi modelami 15mm? Do tego 2ch różnych firm.
MiSiO
private
private

Postprzez mdzi1 » 7 paź 2008, o 20:24

Nadspodziewanie dobre. :) Rządzi Magister Militum. Słoń z wieżą oraz konni dowódcy są super.Ale Essex też niezły. Z czasem może sobie sprawię dodatkowe modele z CB. Żałuję trochę, że nie wziąłem numidyjskiej jazdy z Magister Militum, bo figurki są tam bardzo dynamiczne.Ale nic straconego. Jak skończę armie i pogram trochę to mogę  spokojnie dopieszczać jeszcze poszczególne elementy, nawet dokupując poszczególne blistery z Wargamera.
Koszt całej armii( bez dodatkowych elementów z Magister Militum) wyniósł mnie...89zł! :o
mdzi1
master sergeant
master sergeant

Postprzez tomo » 9 paź 2008, o 10:15

kolejny system, którego twórcom nie chciało się sprawdzić, czy aby poprawnie się lansują łacińskimi nazwami...

tak poważnie, to mnie tez bardzo interesuje. mam na oku na razie flawijski Rzym; do końca roku chcę coś zebrać.
Michalku, Mdzi, jak płaciliście za figurki? nigdy nie udało mi się uniknąć opłaty za przewalutowanie, ale sądząc po kwotach, które wymieniacie, jest na to jakiś sposób ;)

co do innych okresów, to chciałbym jeszcze kiedyś Numidię Jugurty, Rzym od wyprawy Juliana Apostaty do kampanii Stylichona, Gotów za Alaryka i Bizancjum Komnenów. na jakich przeciwników mogę liczyć? :)

pozdro
'But cannot I create?
Cannot I form? Cannot I fashion forth
Another world, another universe,
To overbear and crumble this to nought?
tomo
private
private

Postprzez mdzi1 » 9 paź 2008, o 13:52

Na razie chciałbym się skupić na pomalowaniu i pograniu własną armią, więc wydatki w tym roku na inne armie starożytności odpadają.Ale potem, czemu nie?
Nie wiem jak to jest z przewalutowaniem, figurki zamawiał kolega, ja tylko opłaciłem koszty zamówienia.  :)
Natomiast mógłbym się dołączyć do zamówienia z Wargamera(mają tam trochę 15mm Xystona , Corvus Belli i Chariot Miniatures), celem zwiększenia różnorodności wzorów figurek.
mdzi1
master sergeant
master sergeant

Postprzez MiSiO » 9 paź 2008, o 20:12

1. Chłopaki uniknęli przewalutowania, bo zamówiłem im armię bez zarabiania na nich :) Po prostu, po koleżeńsku

2. Co do przeciwników, to na penwo do Biznacjum po porażce od Manzitkertem znajdziesz adwersarzy, bo teraz Zgiełk szykuje kampanię, gdzie ta armia występuje :P

3. Co do przeciwników w Krakowie - polecam zacząć od Numidyjczyków - będziesz miał republikańskiego przeciwnika, Kartaginę. Mój egipt Ptolemejski i, choć trochę nie historycznie, Antiocha III.

4. łacińskie nazwy - szukałem ostatnio jak odmienić Cracovia i doszedłem do wniosku, że nazwa systemu chyba poprawnie zapisana nie jest... :P

5. Co do nazwy o której pisałem.

W OSTATNI WEEKEND PAŹDZIERNIKA, w MDK, przy rondzie Mogilskim (ulica Grunwaldzka 5), odbędzie się turniej DBA OPEN oraz pokazowe bitwy i, w zależności od ilości chętnych, mini turniej-pokaz DBA, dla początkujących. Turniej nazywać się będzie, choć nie jestem pewny odmiany: De Bellis Cracoviae

Do niedzieli pojawi się już precyzyjna informacja dotycząca pokazów i turnieju.
Ostatnio edytowano 9 paź 2008, o 20:15 przez MiSiO, łącznie edytowano 1 raz
MiSiO
private
private

Następna strona

Powrót do Historyczne Gry Bitewne